DPS - Dom pomocy społecznej Na Przedwiośniu
  o nas wtz kadra kontakt  

najnowsze

Kilka dni później braliśmy udział w pierwszych Mazowieckich Targach Ekonomii Społecznej zorganizowanych przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w ramach Projektu „Razem dla Mazowsza – Edukacja w działaniu”w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Głównym założeniem targów była promocja ekonomii społecznej na Mazowszu poprzez prezentację produktów. Nasze stoisko z pracami wykonanymi przez uczestników WTZ w ramach prowadzonej terapii spotkało się z ogromnym zainteresowaniem.


Od kilku lat w maju jeździmy do Domu Pomocy Społecznej w Nasielsku by wziąć udział w Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych PROMIEŃ. Tegoroczny IX Przegląd był pod hasłem „Gdzie ty jesteś Cyganeczko?”. Było płonące ognisko, tańce, muzyka cygańska oraz wspaniała zabawa.

W maju odbywa się również Konkurs Umiejętności Kulinarnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną „Kucharz Doskonały”.Celem konkursu było poszukiwanie kreatywnych i przeciwdziałających rutynie sposobów realizacji tradycyjnych form rehabilitacji. Nasza drużyna zdobyła wyróżnienie wykonując potrawy wg przepisu właściciela restauracji Moonsfera.


W kwietniu odwiedziliśmy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej na Białołęce z koncertem muzycznym w wykonaniu naszego zespołu muzycznego. Kilka dni później zespół „Będzie Głośno” zaprezentował swoje piosenki na XI Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w ramach Wiosennych Konfrontacji Artystycznych SCEK gdzie zajęliśmy drugie miejsce.


Otrzymaliśmy zaproszenie z WCPR i Agencji Rozwoju Przemysłu do wzięcia udziału w kiermaszach wielkanocnych. W naszych pracowniach systematycznie powstają prace o tematyce wielkanocnej i wiosennej.


Nowy 2015 rok to nowe wyzwania. Rozpoczęliśmy go od przygotowań do XIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pn.: Sztuka Osób Niepełnosprawnych organizowanego przez Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych. Temat Konkursu : Przyjaźń.

Braliśmy też udział w IX edycji konkursu plastycznego „Świat NIKIFORÓW”. Cel tego konkursu to rozwój osobisty artystów z niepełnosprawnością intelektualną, przezwyciężanie izolacji społecznej oraz propagowanie arteterapii jako skutecznej formy rehabilitacji.


Wigilię i Święta Bożego Narodzenia spędziliśmy wspólnie w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze, zaś stary odchodzący rok pożegnaliśmy lampką szampana i wspólną huczną zabawą.


Grudzień rozpoczął się bardzo pracowicie. Na XV Przeglądzie Twórczości Artystycznej Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej m. st. Warszawy pt. „Kolorowy świat Seniora” w Centrum Alzhaimera przy ul. Wilanowskiej zaprezentowaliśmy swoje prace i występ artystyczny.

Wzięliśmy jak co roku udział w kilku kiermaszach mających na celu prezentację prac o tematyce bożonarodzeniowej połączonej z ich sprzedażą. Od kilku lat gościmy w Centrum Bankowo – Finansowym „Nowy Świat” przy ul. Nowy Świat gdzie prace wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej cieszą się zawsze ogromnym zainteresowaniem.


Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej otrzymali zaproszenie do wzięcia udziału w XIX Ogólnopolskiej Scenie Prezentacji Artystycznych Prezentacji OSPAR 2014 w APS przy ul. Szczęśliwickiej. Było to spotkanie przedstawicieli różnych placówek dla osób niepełnosprawnych mające na celu integrację ich ze studentami i kadrą naukową. To przegląd twórczości artystycznej solistów i zespołów osób niepełnosprawnych. . Zespół muzyczny „Będzie Głośno” reprezentujący nasz warsztat zdobył pierwsze miejsce. 

Również w listopadzie zespół muzyczny zaprezentował swoje utwory na X Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Warszawa 2014 organizowanym przez Scenę Stara Prochownia przy ul. Jezuickiej 2.


Na początku listopada wybraliśmy się na spektakl muzyczny pt. „Warszawska Jesień Muzyczna” w wykonaniu Integracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowiacy” w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej. 

 

Na początku listopada zakończyły się prace związane  z modernizacją naszego  Domu. Nasi mieszkańcy powoli przeprowadzają się do hotelu męskiego i damskiego.


W połowie października zakończył się remont w budynku administracyjno – mieszkalnego i  budynku hostelu męskiego. W ramach prowadzonych prac wymieniono wewnętrzną stolarkę drzwiową, podłogi, wykładziny oraz drzwi zewnętrzne. Przebudowano i zmodernizowano łazienki. Pomalowano powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne. 

Wrzesień dla nas był  czasem wypoczynku. Duża grupa naszych mieszkańców wyjechała na turnus rehabilitacyjny nad morze. Pogoda dopisała. Było ciepło, czasami nawet gorąco. Gościł ich ośrodek „Argentytt” w Dąbkach koło Darłowa. Wspaniała atmosfera, mnóstwo atrakcji no i oczywiście zabiegi rehabilitacyjne dla każdego.

We wrześniu po raz czwarty wzięliśmy udział w Warszawskim Korowodzie Integracyjnym w ramach Projektu „Integracja dla samodzielności”, który odbywał się w Parku Sowińskiego na Woli. Impreza realizowana był  przez  Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie i współfinansowana przez Unię Europejską.
Przygotowaliśmy namiot wystawienniczy w którym zaprezentowaliśmy  prace wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Prace były wykonywane na zajęciach w ramach prowadzonej terapii.  Spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem.   Była to kolejna okazja do zapoznania się z działalnością innych placówek, wymianą doświadczeń oraz  zapoznania się z ofertą wsparcia dla osób niepełnosprawnych świadczonej przez różne instytucje.

W pierwszej połowie lipca zakończył się II etap prac związanych z modernizacją naszego  Domu. Został oddany do użytku oddział męski. Pensjonariusze naszego Domu zamieszkali w nowoczesnych i przestronnych pokojach jedno, dwu i trzy osobowych.

Również na początku lipca nasza grupa teatralna wzięła udział w projekcie „Lato w teatrze”. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy  pracowali nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów. Warsztaty miał na celu poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Końcowym etapem było wystawienie spektaklu „Sklepy Cynamonowe Na Przedwiośniu” w Centrum Kultury Wawer.

W czerwcu skupiliśmy się na wystawieniu naszych prac plastycznych  wykonanych różnymi technikami w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ”Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Tytuł Konkursu: „Piękno Natury”. W konkursie wzięło udział siedem prac wykonanych przez uczestników WTZ.

Wzięliśmy też udział w XX Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej organizowanej przez Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy i Ośrodek Sortu Rekreacji Targówek. Wróciliśmy z duża ilością medali zdobytych w różnych konkurencjach.

Skorzystaliśmy z zaproszenia do wzięcia udziału w VIII Ogólnowarszawskim Konkursie Kulinarnym Osób z Niepełnosprawności Intelektualną „KUCHARZ DOSKONAŁY”, który odbył się w Centrum Techniki Kulinarnej Dora Metal. W konkursie wzięło udział dwanaście zespołów z różnych placówek. Nasza drużyna zajęła trzecie miejsce.

W maju byliśmy zaproszeni na VIII Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych PROMIEŃ 2014. Bardzo chętnie skorzystaliśmy z tego zaproszenia. „Cygańska Biesiada pod Sufitem Nieba” odbywała się w Ogrodzie Terapeutycznym Domu Pomocy Społecznej w Nasielsku. Nasi mieszkańcy brali udział w Konkursie na najciekawszą interpretację wiersza „Cygański Tabor”. Oczywiście stroje i zabawa nawiązywały do barwnej kultury cygańskiej.
W wydarzeniem muzycznym w którym braliśmy udział w maju to VII EDYCJA KONKURSU PIOSENKI POLSKIEJ „ZIELONA ESTRADA 2014”. Reprezentował nas zespół „Będzie Głośno”, który wykonał autorski utwór o miłości i zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii.

W kwietniu wysłaliśmy prace plastyczne uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej na IV Warszawskim Konkursie Plastycznym dla uczestników WTZ m. st. Warszawy do którego zostaliśmy zaproszeni przez Prezesa Fundacji „ADER”. Temat konkursu: „Ulotne Marzenia”. Wystawiliśmy dwanaście prac w różnych kategoriach plastycznych.  

W lutym nasz zespół muzyczny „Będzie Głośno” wraz z zespołem „Muzyczni Czarodzieje” dał koncert w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, za który dostał gorące podziękowania.

Również w tym miesiącu  dostaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w IV Konkursie Mazowiecki Miesiąc Integracji organizowanym przez Galerię „pociąg do sztuki”. Nasze prace plastyczne zdobyły wyróżnienie . Nagrodzone prace były prezentowane w galerii „pociąg do sztuki” na stacji Metro Kabaty.

Nowy rok to nowe wyzwania dla naszej działalności. Od kilku lat dostajemy zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Świat NIKIFORÓW”. W tym roku to już VII edycja tego konkursu organizowanego przez Fundację „Wspólna Droga” United Way Polska. 

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach tematycznych: „W moich snach” oraz „Święta Bożego Narodzenia”. Prace konkursowe można oglądać w Instytucie Onkologii na Warszawskim Ursynowie.

Remont naszego Domu systematycznie posuwa się do przodu. Na początku stycznia 2014r. zakończył się I etap prac związanych z modernizacją wschodniego skrzydła. Został wybudowany łącznik pomiędzy skrzydłami budynku oraz wyremontowany dach. Wymienione zostały instalacje wewnętrzne we wszystkich branżach.

W połowie stycznia w nowych, nowocześnie urządzonych pokojach wyremontowanego wschodniego skrzydła zamieszkały pensjonariuszki naszego Domu.

Zdjęcia prezentujące obecny stan realizacji można oglądać na stronie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.


Jeszcze nie zapomnieliśmy o wspólnym świętowaniu, by ponownie spotkać się 31 grudnia na zabawie sylwestrowej, wspólnie wypić lampkę szampana i pożegnać stary, odchodzący 2013r.


W wyjątkowym i uroczystym nastroju późnym popołudniem 24 grudnia wspólnie zasiedliśmy do wieczerzy wigilijnej. Po wysłuchaniu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim i złożeniu życzeń prze p. dyr. Katarzynę Komoń dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia.

Odwiedził nas Mikołaj z workiem pełnym słodkich prezentów. Wysłuchaliśmy koncertu zespołu z WTZ „Będzie głośno”, który wykonał kolędy na rokową nutę i zaprosił nas do wspólnego kolędowania. 

W świątecznej i rodzinne atmosferze zjedliśmy wigilijne potrawy przygotowane przez pracowników naszej kuchni. Były pyszne.


Na początku grudnia z okazji zbliżających się Mikołajek wzięliśmy udział w Koncercie Marzeń skierowanym do młodzieży niepełnosprawnej. Jest on organizowany przez Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” w Teatrze „Komedia”. Bawiliśmy się fantastycznie przy przebojach zespołu ENEJ. Każdy otrzymał upominek świąteczny i płytę z przebojami zespołu.


Pod koniec listopada wzięliśmy udział w IX Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Starej Prochowni Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej na którym zespół muzyczny z WTZ „Będzie głośno” zaprezentował w formie scenicznej piosenki do których teksty napisali uczestnicy. Jury składające się z artystów, pedagogów i oligofrenopedagogów przyznało pierwsze miejsce naszemu występowi. Graliśmy koncert na uroczystości finałowej.


W listopadzie wzięliśmy udział w XIV Przeglądzie Twórczości Artystycznej Mieszkańców DPS m.st. Warszawy. Na wystawie zaprezentowaliśmy nasze prace oraz zaprezentowaliśmy piosenki wykonane przez nasz zespół muzyczny „Będzie głośno”.

 

Październik to czas wejścia na ekrany kin długo przez nas wyczekiwanego filmu fabularnego pt. „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy. Obraz ten przedstawia historię niepełnosprawnego chłopca, który podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Fabuła filmu oparta jest na historii życia jednego z naszych mieszkańców, a wielu z nich zagrało epizodyczne role w tej produkcji. Ze względu na zaangażowanie „naszych aktorów” otrzymaliśmy zaproszenie na uroczystą premierę połączoną z bankietem, która odbyła się w Kinotece w Pałacu Kultury w dniu 9 października. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z tym dziełem:

www.filmpolski.pl/fp/index.php/1229397


We wrześniu również braliśmy udział w Warszawskim Korowodzie Integracyjnym organizowanym przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie w ramach Projektu „Integracja dla Samodzielności”, który odbył się 20 września w Parku Sowińskiego na Woli. Mieliśmy możliwość zaprezentowania prac uczestników naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej połączoną z ich sprzedażą. Na scenie wystąpił nasz zespół, który zagrał kilka rokowych utworów za co otrzymał gromkie brawa. 

 

Wrzesień to również czas wyjazdu dla dużej grupy naszych mieszkańców. W dniach od 13 do 27 września przebywali na turnusie wypoczynkowo – rehabilitacyjnym w pięknej nadmorskiej miejscowości Dziwnówek. Mieszkali w nowoczesnym ośrodku wypoczynkowo – rehabilitacyjnym o wdzięcznej nazwie „Contessa”. Każdy z uczestników turnusu miał odpowiednio dobrane zabiegi rehabilitacyjne. Bogaty program obejmował również ogniska, wieczorki taneczne i wycieczki. Dopełnieniem wspaniałego wypoczynku były spacery brzegiem morza o zachodzie słońca.

 

Początek września w naszym Domu to rozpoczęcie remontu, do którego tak długo się przygotowywaliśmy. Prace rozpoczęły się 2 września na terenie wschodniego skrzydła i posuwają się w bardzo szybkim tempie.


W sierpniu Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę na wykonanie robót budowlanych w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Modernizacja obiektów Domu Pomocy Społecznej Na Przedwiośniu”. Zadanie inwestycyjne obejmie wykonanie robót remontowo-budowlanych wielobranżowych w DPS „Na Przedwiośniu”

W zakres prac wejdzie: rozbiórka części pawilonu wschodniego, budowa łącznika pomiędzy skrzydłami budynku, remont dachu, wymiana instalacji wewnętrznych we wszystkich branżach oraz wykonanie instalacji ochrony ppoż. Ponadto budynki wyposażone będą w nową stolarkę wewnętrzną, wykonane będą wszelkie prace wykończeniowe wewnętrzne tj. posadzki, tynki, okładziny, roboty malarskie oraz zewnętrzne – remont elewacji i częściowa wymiana stolarki.

 

Jak co roku w czerwcu zaplanowaliśmy Piknik integracyjny. Odbył się 6 czerwca. W tym roku zamieniliśmy się w wytwórnię filmową „Przedwiośnie” i przenieśliśmy się w „Świat filmu”. Był koncert muzyki filmowej wykonany przez zespół Warsztatu Terapii Zajęciowej „Będzie głośno”, przedstawienie przygotowane przez grupę teatralną „Legenda” z WTZ pt. „Kręcimy niemy film”, koncert muzyczny na bębnach afrykańskich wykonany przez grupę dzieci ze Szkoły Podstawowej z Rembertowa, zabawa taneczna przy muzyce zespołu Fantasmagoria. Swoje prace na kiermaszu zaprezentowali uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej. Pyszne jedzenie, wspaniała zabawa i zadowolenie ogromnej liczby gości to podsumowanie naszej imprezy. 

  

Początek 2013 roku to dla mieszkańców i pracowników DPS „Na Przedwiośniu” czas wielkich zmian. Połowa mieszkańców opuściła placówkę i zamieszkała w DPS „Na Bachusa”. Z mieszkańcami, którzy uczestniczą w zajęciach WTZ widujemy się codziennie a z tymi, którzy nie przyjeżdżają na Warsztaty widujemy się na imprezach tanecznych lub podczas zbiórek harcerskich naszych Drużyn Nieprzetartego Szlaku. Przygotowujemy się teraz do ogromnego remontu, dzięki któremu nasz Dom stanie się piękny, nowoczesny i będzie spełniał wszystkie wymagane standardy.

 

Listopad, mimo tego, że uchodzi za miesiąc ponury, okazał się dla mieszkańców „Przedwiośnia” obfitującym w wydarzenia kulturalne. 6.11.2012r. wzięliśmy udział w Dniu Otwartym w Muzeach dla Osób Niepełnosprawnych organizowanym przez Stowarzyszenie „RAZEM DLA NIEPELNOSPRAWNYCH” , dzięki czemu poznaliśmy Muzeum w Wilanowie i Muzeum Narodowe. 7.11.2012r. uczestniczyliśmy w VI edycji Mazowieckiego Dnia z Klawiaturą – Konkurs Umiejętności Komputerowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, a 21.11.2012 w VIII Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Starej Prochowni

 

W październiku 2012 roku z wielkim sukcesem wzięliśmy udział w  Konkursie Plastycznym „Mazowiecki Miesiąc Integracji” projekt Galerii „Pociąg do Sztuki” i Metra Warszawskiego Sp. z.o.o. I miejsce w grupie wiekowej 30-37 lat zajął p. Piotr Pietraszkiewicz za pracę „Wschód słońca” i I miejsce w grupie wiekowej 39-47 lat zajęła p. Edyta Fastyn za pracę „Maraton”

 

 

Informacja Wolontariacie Europeiskim w DPS ,,Na Przedwiośniu"

 Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzi nabór kandydatów na uczestników
Warsztatu Terapii Zajęciowej

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE 

 


   
Copyright [c] 2008 bbcreation.pl Technologie dla Internetu Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie materiałów znajdujących się w serwisie jest zabronione.